odwrotny gps

Mapy inspirują. Niejasne pojęcie czeskiej mapy prowadzi (może prowadzić) do myślenia o przestawianiu i odwracaniu.

GPS [global positioning system] odpowiada na pytanie: „gdzie jestem” (no, technicznie: gdzie jest nadajnik). A odwrotnie? Gdzie jest świat?

Na przykład w kieszeni. Globusy kieszonkowe, rozpowszechnione w XVIIXVIII wieku nie miały chyba praktycznego zastosowania, z pewnością jednak inspirowały.
globus kieszonkowy
A jak się czują Antypodzianie, Australijczycy, Kiwi, Latynoamerykanie? Czy muszą przezwyciężać dziecinny lęk, że stojąc na kulistej powierzchni zawsze głową w dół – mogą odpaść?

Ciekaw jestem, czy firma produkująca globusy antypodalne zrobiła kokosy.

globus antypodalny

 1. RobertP’s avatar

  Kojot sprzedając samochód z GPS do handlarza

  – Ten samochód ma urządzenie, które pokazuje ci gdzie jesteś.
  – Synu, tamte samochody też takie mają, mówimy na to okna.

  „Blues kojota” Christopher Moore

 2. signe’s avatar

  spadliśmy
  spadamy
  wy sobie żartujecie,
  a tu śnienie świata nami obraca,
  blues

  niedzielne pozdrowienie:)

 3. andsol’s avatar

  @nameste: obiegło kiedyś prasę brazylijską zdjęcie stołu pełnego kwiecia, ukrywającego częściowo dostojników, a jeden z nich (Bardzo Ważny Gość z USA) wykręcał głowę wpatrując się w zawieszaną na ścianie tkaninę z mapą Ameryk, w takiej właśnie pozycji jaką tu pokazujesz. Nie wiem czy złożył jakiś protest dyplomatyczny, nie wykluczone, że to dlatego powtarza się często, że Brazylia to nie jest poważny kraj.

 4. vierablu’s avatar

  Ale globusow w tradycyjnym ukladzie to bym troche bronila – na antypoidalnych w latwy sposob mozna się przyjrzec glownie wodzie (mapa to co innego). Na oko wiekszosc ladu jest na polkuli polnocnej. To sie jeszcze moze zmienic – kiedys elementy, ktore pozniej staly sie Wielka Brytania znajdowaly sie na polkuli poludniowej. A Szkocja byla wrecz na innym kontynencie niz Anglia i Walia. Nie dziwota, ze sie im (Szkotom) Zjednoczone Krolestwo nie podoba – chca wrocic do korzeni.

reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *