avatar (2D)

Podkreślam to „2D”, żeby się nieco wytłumaczyć, czemu mnie nie oszołomiło (a nie oszołomiło, no co poradzę). Starałem się (zgodnie z zaleceniami fellow culture consumentsrs) odwiesić na kołek podsystemy analizy i przeżywać / dać się uwieść. Ale Cameron przesadził z grubością szwów, więc nie było lekko.

O filmie i świecie przedstawionym napisano już wszystko (chyba), więc nie ma co się wygłupiać z analizami itp. Fajne obrazki są, a dryfujące góry przyjemnie skojarzyły mi się z całkiem świeżo obejrzaną Laputą Miyazakiego [*]. Ale ze świetlistością oczu Ogoniastych (pisałem o tym przy okazji Dystryktu 9) reżyser za bardzo, i za bardzo z elementami „popkulturowej indiańskości” (okrzyki bojowe z grzbietów latających, quasi‐totemizm, 58 innych szczegółów) oraz pop‐voodoo‐szamanizmu (no, psiakrew, muszą się rzeczywiście zbiorowo a rytmicznie kiwać? musi główna szamanka przewracać oczami w niby‐transie?).

Krótko mówiąc, wolałbym, żeby Cameron przeznaczył tę bajkę dla dzieci ciut starszych. Ale co byłoby z przychodami w takim wariancie?

Osobom, które chcą mnie zastrzelić, przypominam, że w kategorii „stare filmy” [**] oceniłem kilka tytułów między „bardzodobrze” a „entuzjastycznie”, więc to nie jest tak, że organicznie nie jestem zdolny do nie‐malkontenctwa. No i: obrazki naprawdę były fajne.


EDIT
 [*] Jaki to piękny film, jaki piękny!
[**] Nazwa kategorii została zmieniona, zob. komentarze.

 1. janekr’s avatar

  To ma być stary film?
  Stary film obejrzałem ostatnio w AleKino.
  „Szarada” z 1963. I zaprawdę powiadam wam, jako film akcji sprawdza się i w niczym nie ustępuje dzisiejszym. Troszkę wątek romansowy jakby żenujący i zachwyt kobiety na samo słowo „akt ślubu” też przesadny, ale nie przesadzajmy z wymaganiami.

 2. nameste’s avatar

  janekr :

  To ma być stary film?

  No, stary, bo nie „bieżący”, tak? Już się o nim nie rozmawia przy water cooler, chyba. Blogowe dyskusje wybrzmiały miesiące temu. Stary jest, nie da się ukryć.

  A Twój przykład dotyczy filmów, hm, klasycznych?

 3. janekr’s avatar

  nameste :

  A Twój przykład dotyczy filmów, hm, klasycznych?

  Eeee, nie... Klasyczne to chyba kończą się gdzieś w 1958 roku?

 4. nameste’s avatar

  janekr :

  Eeee, nie... Klasyczne to chyba kończą się gdzieś w 1958 roku?

  Bym się odwołał do osądu fachowca. Pan Marcel?

 5. janekr’s avatar

  nameste :

  Bym się odwołał do osądu fachowca. Pan Marcel?

  Pan Marcel postuluje zniszczenie wszystkich wytworów kultury starszych niż 50 lat, więc jeszcze dwa lata możemy oglądać rzeczoną Szaradę podziwiając, jak pan z hakiem zamiast ręki zrzucony z dachu jednak jakoś to przetrzymuje.

 6. Marceli Szpak’s avatar

  Pan Marcel nie wie, używa słowa ‘klasyczny’ dość luźno, ale raczej wobec dzieł starszych, niż 30 lat. Znaczy – klasycznieje nam aktualnie kino ejtisowe. A Szarada faktycznie piękna rzecz (no i Odrejka w trzeciej najlepszej roli po Wait Until Dark i Children’s Hour [Tiffany nie podlega ocenie])

 7. nameste’s avatar

  W takim razie zmieniam nazwę kategorii, trudno.

 8. sheik.yerbouti’s avatar

  Marceli Szpak :

  [Tiffany nie podlega ocenie]

  Ale czemu nie podlega? No, fajne przecież.

  Czyli jesteśmy z rzoną (oraz rodzinami) już ostatnimi ludźmi na Ziemi, którzy nie widzieli Avatara. Bierzemy to na klaty.

 9. nameste’s avatar

  @ sporothrix:

  No tak, byłoby wstyd strzelać po tym, jak rozjechałaś tego filma na proch‐pył. Przy okazji:

  I kwestia, która mnie bardzo nurtuje – ludzie mieli maski na twarzy w ostatniej scenie, kiedy opuszczają Pandorę? Czy nie mieli?

  Mieli.

 10. sporothrix’s avatar

  nameste :

  Mieli.

  O, dzięki.

 11. fabulitas’s avatar

  Avatar jest meh, nawet nie grubymi nićmi szyty, a fastrygowany. Za to maszyna marketingowa, którą puścili w ruch przed jego premierą, piękna, do dzisiaj słyszę głosy, że to film wybitny (sic) i przełom w kinematografii.

 12. mrw’s avatar

  @http://sporothrix.wordpress.com/2010/01/02/avatar/

  To strasznie smutne.

 13. czescjacek’s avatar

  mrw :

  To strasznie smutne.

  Nie wiem co smutniejsze, Avatar czy ta nocia.

 14. babilas’s avatar

  Jeśli fellow i jeśli culture to consumers (nie consuments).

 15. nameste’s avatar

  @ babilas:

  Dzięki. Coś nieteges ze mną.

reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *