dwa optikony

Benthamowski panoptikon, narzędzie władzy i nadzoru obywatela, polega na tym, że nieliczni uprzywilejowani obserwują wszystkich (wielu), sięgając tym głębiej w sferę prywatną, im bardziej totalitarne są instytucje władzy. Przeciwstawny (Baumanowski?) koncept synoptikonu, ukuty do obsługi globalnej celebrites‐centered popkultury, polega na tym, że masy obserwują nielicznych wybranych, również przenikając przez wszystkie bariery chroniące prywatność.

Porównując dwa diametralnie odmienne głosy w sprawie Facebooka: przeciwza, dochodzę do wniosku, że podstawowa różnica ma charakter pokoleniowy: niechęć i lęki starszych tak naprawdę nabudowane są na obawie przed panoptikonem, młodsi, dla których masowa konsumpcja kultury masowej jest naturalnym środowiskiem życia, te lęki mają gdzieś, a akces do Facebooka traktują jako udział w procesie demokratyzacji synoptikonu, udział we władzy obserwowania.

Po drodze jest jednak etap naiwnego („naszoklasowego”) fejsbukowania, na którym to etapie istotniejszym motywem jest chęć bycia widzianym, z prawdziwymi danymi osobowymi, siecią realnych, z nazwiska i twarzy znanych przyjaciół, z wrzucaniem pijanych czy rozebranych fot z imprez (a potem zdziwienie, że się wyleciało z pracy za, hm, niewłaściwy wizerunek).

Pan Marceli (linkowany wyżej jako „za”) jest już na etapie post‐synoptikalnego stosunku do Facebooka. Samemu nie biorąc udziału w tej zabawie (tak, pokoleniowe uczulenie na panoptikon), nie wiem, czy to on i jemu podobni, czy ci „naiwni” (eee, co nam grozi, nothing at all) stanowią dominujący dziś nurt.

DOPISANE: zob. też How to be evil, Facebook i ja, Facebook: The Sequel

 1. sheik.yerbouti’s avatar

  Tak sobie myślę, że zachętą do braku zahamowań (BTW: kiedy założysz sobie konto na FB?^^J) może być też świadomość tego, że pistolet Władzy i tak trzyma ktoś inny. Bogato obecny w poprzednim wątku WO pisał nieraz o tym, że obietnice państwa dotyczące emerytur są warte tyle, ile się państwu uwidzi. Ma przecież wiele narzędzi pozwalających już to płacić mniej, już to nie waloryzować, dewaluować pieniądz etc. Obywatel albo zgadza się na te warunki, albo wybiera opt‐out.
  Podobnie z FB czy choćby Google. Możemy nie korzystać albo korzystać, i to drugie ma swoje plusy. Ufamy, że złe korporacje nie zrobią nam z kuprów roku 1984, nie sprzedadzą tabloidom pijanych fotek, nie skasują bloga i konta. Bo przecież mogą, bo trzymają pistolet, który w innych aspektach życia zwykło trzymać państwo. I sami podpisaliśmy regulamin, w którym im ten pistolet wręczyliśmy (w przeciwieństwie, zazwyczaj, do państwa).

 2. nameste’s avatar

  sheik.yerbouti :

  Ufamy, że złe korporacje nie zrobią nam z kuprów roku 1984, nie sprzedadzą tabloidom pijanych fotek, nie skasują bloga i konta. Bo przecież mogą, bo trzymają pistolet, który w innych aspektach życia zwykło trzymać państwo.

  Panoptikon jest wynalazkiem założycielskim nowoczesnego państwa narodowego, synoptikon jest (nieuniknioną?) konsekwencją globalizacji. Znaczy, historycznie to zupełnie odmienne plany.

  Ale sądzę, że dziś jest epoka wymięszywania. I opozycja państwo – evil‐korpo przestaje pełnić rolę drogowskazu. Żeby nie być (w wersji łagodnej: nie czuć się) Owcą1984, trzeba śledzić przepływy władzy i kasy.

  Z drugiej strony, ciągle gros bezpośrednich środków przymusu jest (nominalnie) w rękach państwa: fejsbuka można unikać, podatków – trudniej.

 3. czescjacek’s avatar

  sheik.yerbouti :

  Bo przecież mogą, bo trzymają pistolet, który w innych aspektach życia zwykło trzymać państwo

  Innit jedna z istot cyberpunku?

 4. karmakomcia’s avatar

  nameste :

  fejsbuka można unikać

  Ale czy kierunek nie jest taki, że FB staje się tak samo „niezbędny” jak np. email? Bywa, że niektórzy znajomi odpowiadają na mój list puszczony via FB szybciej niż na wysłany „tradycyjnie”- mailowo.

 5. sheik.yerbouti’s avatar

  karmakomcia :

  Bywa, że niektórzy znajomi odpowiadają na mój list puszczony via FB szybciej niż na wysłany „tradycyjnie”- mailowo.

  Mało możliwe – ja dostaję na maila powiadomienie o wiadomości na FB, ale ja mam pocztę pod stałą obserwacją a FB pod wysoce erratyczną.

  czescjacek :

  Innit jedna z istot cyberpunku?

  Czyli to już?

 6. karmakomcia’s avatar

  sheik.yerbouti :

  Mało możliwe — ja dostaję na maila powiadomienie o wiadomości na FB, ale ja mam pocztę pod stałą obserwacją a FB pod wysoce erratyczną.

  A jednak, co wskazuje, że w pierwszej kolejności, a być może i częściej, zaglądają na FB.

 7. inz.mruwnica’s avatar

  karmakomcia :

  Ale czy kierunek nie jest taki, że FB staje się tak samo „niezbędny” jak np. email?

  To jest ulubiony chwyt żurnalistów: gdy tylko pojawia się jakiś fad (ostatnio tak było z Second Life) to zaraz ogłaszają, że in the future wszyscy będą musieli, bo obowiązkowo, bo bez tego się nie będzie istnieć, tak jak e‑mail. A potem fad mija, a e‑mail zostaje.

 8. sheik.yerbouti’s avatar

  inz.mruwnica :

  To jest ulubiony chwyt żurnalistów. (..) A potem fad mija, a e‑mail zostaje.

  Żurnalistów już dawno nie będzie, a stary, poczciwy, archaiczny email będzie nadal rezydował na RFIDowej nanowszczepce na Twej skroni.

 9. czescjacek’s avatar

  karmakomcia :

  A jednak, co wskazuje, że w pierwszej kolejności, a być może i częściej, zaglądają na FB.

  Chyba raczej idzie o to, że na fejsa się dostaje przyjemne wiadomości od znajomych, a na mejla bardzo różnie.

 10. Gammon No.82’s avatar

  inz.mruwnica :

  To jest ulubiony chwyt żurnalistów: gdy tylko pojawia się jakiś fad (...) to zaraz ogłaszają, że in the future wszyscy będą musieli, bo obowiązkowo, bo bez tego się nie będzie istnieć (...).

  Własnie próbuję sobie przypomnieć, kto pisał o magii czasownika zaistnieć.

 11. nameste’s avatar

  @ fejs vs. e‑majl

  Różnica bodaj jest taka, że Facebook pretenduje do bycia Globalną Książką Adresową, [mode terezjasz on] i to się załamie na postsynoptikalnej inwazji fikcji [mode terezjasz off], a e‑mail... do niczego nie pretenduje, będąc historycznie przygodną metaforą korespondencji.

  DODANE No i odbędzie się ta, no, połowiczna dżihad butleriańska pod hasłem „only tru identities”, rzezie, fale donosów, upadek handlu itd.

 12. nameste’s avatar

  PS Nie, nie wiem, czemu nagle „dżihad” weszło mi w rodzaju żeńskim.

 13. Gammon No.82’s avatar

  nameste :

  PS Nie, nie wiem, czemu nagle „dżihad” weszło mi w rodzaju żeńskim.

  Bo rodzynka też jest.

 14. inz.mruwnica’s avatar

  Gammon No.82 :

  Własnie próbuję sobie przypomnieć, kto pisał o magii czasownika zaistnieć.

  Sam chyba nawet kiedyś coś na ten temat pisałem. Ale „zaistnieć” to jeszcze co innego.

 15. ziel’s avatar

  nameste :

  e‑mail... do niczego nie pretenduje, będąc historycznie przygodną metaforą korespondencji.

  To ciekawe, bo mnie sie wcale tak nie wydaje: maile jest b. latwo kopiowac, wysylac do mnostwa ludzi, publikowac (w sensie: robic publicznymi), etc. Najdziwniejsze rzeczy jesli chodzi o pogwalcenie prywatnosci mialam via mail wlasnie, nie via facebook. Wydaje mi sie zatem, ze fb bylby raczej przedluzeniem tej dziwnosci maila, ktory sam w sobie byl rewolucja.

 16. nameste’s avatar

  ziel :

  To ciekawe, bo mnie sie wcale tak nie wydaje: maile jest b. latwo kopiowac, wysylac do mnostwa ludzi, publikowac (w sensie: robic publicznymi), etc.

  Ale czy to jest sprzeczne z myślą, że „mail do niczego nie pretenduje” – a mail is a mail is a mail? A potem, czy rzeczywiście maila tak łatwo wysłać do mnóstwa ludzi? Trzeba mieć ich adresy, tych ludzi. Albo publikować (=robić publicznymi) – gdzie? jak? (W gazecie ogłosić można każdy tekst, jak wydrukują, w telewizorze‐radiu przeczytać, jak się zgodzą.) Chyba nie rozumiem.

 17. karmakomcia’s avatar

  inz.mruwnica :

  To jest ulubiony chwyt żurnalistów

  U wo powiedziałeś: „A ja wieszczę: cała chryja z FB skończy się tak jak z koncernami tytoniowymi”. W pierwszej chwili miałem zamiar odpowiedzieć, że nie, nie będzie procesów o odszkodowania, bo moda na fejsa stopniowo wygaśnie i z czasem ludzie zapomną, FB zostanie zastąpiony jakąś nową społecznościówką. Ale po zastanowieniu: czy aby na pewno? Może jednak fejs, dzięki tak wielkiej popularności, przetrwa, jako swoiste narzędzie komunikacji. I dwa: nie napisałem tutaj, że FB zastąpi maila. Raczej będzie – być może – takim oczywistym elementem jak mail czy smsy, jednym z wielu. Zestawianie z SL nie do końca trafione, bo tam kluczowy czynnik, czyli właśnie komunikacja między userami był chyba marginalny.

 18. Ausir’s avatar

  nameste :

  PS Nie, nie wiem, czemu nagle „dżihad” weszło mi w rodzaju żeńskim.

  Bo tak było w pierwszym polskim tłumaczeniu Diuny.

 19. nameste’s avatar

  @ Ausir:

  I było ono dobre.

 20. karmakomcia’s avatar

  nameste :

  I było ono dobre

  Choćby krysnóż, zastąpiony potem przez marny krysztylet.

 21. telemach’s avatar

  nameste

  Po drodze jest jednak etap naiwnego („naszoklasowego”) fejsbukowania, na którym to etapie istotniejszym motywem jest chęć bycia widzianym, z prawdziwymi danymi osobowymi, siecią realnych, z nazwiska i twarzy znanych przyjaciół,(...)

  Nie wiem. Obawiam się, że uogólniasz polski behavioral pattern na całokształt. Bo wśród młodych wykształconych z wielkich niemieckich miast norma wygląda raczej tak.

  No exhibi. No illusions. Oni są via FB – dla siebie nawzajem – bo się obecnie jest. I nie dadzą Zuckerbergowi ani paznokcia. Jeśli już koniecznie muszą sprzedawać wizerunek, to robią to na LinkedIn. Uważając aby zachować nad tym, co podają, pełną kontrolę.

 22. nameste’s avatar

  telemach :

  Obawiam się, że uogólniasz polski behavioral pattern na całokształt

  Przeoczono mój pyszny żart („Samemu nie biorąc udziału (...) nie wiem, czy to on i jemu podobni, czy ci „naiwni” (...) stanowią dominujący dziś nurt” – tak jakby uczestnik miał jakikolwiek dostęp do tysięcy/milionów profili i mógł tworzyć syntetyczne obrazy). W zasadzie nie wiem, co jest w linkowanym jakob.steiner, ale mogę się domyślać, że okrągłe nic, chyba że for friends only. Mogę się też domyślać, że i w polskojęzycznym fejsie upowszechnia się taka post‐naiwna postawa.

  Czy jest to już post‐synoptikalne? Zależy, co tam robią za tymi zamkniętymi drzwiami. No i w jednym się mylisz: oddają Zuckerbergowi nadal nie tylko paznokieć, ale całą rękę, bo z tego, że profile nie są publiczne, nie wynika, że dane nie siedzą w odp. bazach danych, do których klucz nadal ma „Zuckerberg”. I komu tam jeszcze przekaże.

  Jeśli już koniecznie muszą sprzedawać wizerunek, to robią to na LinkedIn. Uważając aby zachować nad tym, co podają, pełną kontrolę.

  To iluzja (ta pełna kontrola).

 23. sheik.yerbouti’s avatar

  nameste :

  To iluzja (ta pełna kontrola).

  Albowiem ponieważ, zaprawdę powiadam wam, życie poza siecią jest już prawie niemożliwe (chyba żeby praktykować niemoc). Wchodząc zaś do sieci musimy zaakceptować warunki nie tej, to tamtej korpo. FB, Google, PayPal, Allegro/eBay, LinkedIn – take it or leave it, tu nie ma żadnych negocjacji warunków przystąpienia.

 24. telemach’s avatar

  nameste :

  Przeoczono mój pyszny żart

  Najwidoczniej. Zdarza mi się coraz częściej.

  No i w jednym się mylisz: oddają Zuckerbergowi nadal nie tylko paznokieć, ale całą rękę, bo z tego, że profile nie są publiczne, nie wynika, że dane nie siedzą w odp. bazach danych, do których klucz nadal ma „Zuckerberg”. I komu tam jeszcze przekaże.

  Zródłem nieporozumienia jest niemożność zaglądnięcia w profil. Ja akurat wiem kto to jest Jakob Steiner. Wiem gdzie pracuje, co robi, co tworzy. (Bo pracuje, robi i tworzy). Znam jego background, rodzinę, wiem do jakich chodził szkół i w jakich kulturotwórczych instytucjach karieruje sobie od paru lat.

  Ale to nie jest ważne. Ważne jest to, że on (podobnie jak znakomita większość jego kontaktów) po prostu tego nie podał. Ani zdjęć, ani upodobań, ani szkoła, ani blog, ani lista publikacji, ani zdjęcia z ostatniego performance. Nic. Pusty profil. Kontaktuje się raczej kryptycznie z takimi samymi jak on. Dlatego wątpię, aby było co sprzedawać. Poza nazwiskiem.

  Trend o tyle ciekawy, że komunikacja odbywa się z wykorzystaniem FB przy zdyscyplinowanym zachowaniu możliwie całkowitej anonimowości wobec platformy. To jest dla mnie nowe, bo to (niby) już jest pokolenie digital natives, ale z paranoicznym dystansem do oferowanych możliwości.

 25. nameste’s avatar

  telemach :

  Nic. Pusty profil.

  Ja się na tym nie znam, ale czy nie zachodzi tu okoliczność „People who aren’t friends with XXX only see some of his profile information”? Jest różnica między pusty a niewidoczny dla postronnych.

  pokolenie digital natives, ale z paranoicznym dystansem do oferowanych możliwości.

  Zdaje się, że spór toczy się także o to, czy ten dystans jest „paranoiczny”, czy „zdrowy”.

 26. telemach’s avatar

  nameste :

  Jest różnica między pusty a niewidoczny dla postronnych.

  Jest. Ale u nich to profil pusty. W sensie zawartości informacyjnej dającej się wykorzystaćw celach marketingowych. Nic się nie zgadza, a co jest – jest żartem. Czasem jest prawdziwe (być może) zdjęcie w połączeniu z fantazyjnym pseudonimem i nieistniejącymi uczelniami w wymyślonych miejscowościach, nader wątpliwymi danymi dotyczącymi wszystkiego. Czasem nawet zdjęcie przedstawia Becketta. W połączeniu z nazwiskiem barokowego kompozytora.

  Karnawał. Tak jakbym ja sobie założył profil ze zdjęciem Terlikowskiego, nazwał się Tycho de Brache, poinformował fejsbuka że jestem kobietą, mieszkam w Tiuturlistanie i że ukończyłem Akademię Pana Kleksa (te pola są obowiązkowe przy zakładaniu profilu). A potem wysłał mejlem kilku znajomym zaproszenie do odwiedzenia mnie na fb.

  U nich tak ta zabawa się toczy. A dystans naturalnie zdrowy. Bo paranoiczny.

 27. nameste’s avatar

  telemach :

  A dystans naturalnie zdrowy. Bo paranoiczny.

  To równanie mnie akurat przekonuje :)

 28. wo’s avatar

  telemach :

  Ważne jest to, że on (podobnie jak znakomita większość jego kontaktów) po prostu tego nie podał.

  Przypominam to, o czym piszę na swoim blogu – Facebook wie, z jakich klientów, jakich sieci i w jakich godzinach się loguje na Facebooka. Z samego przeanalizowania takich danych po roku da się odgadnąć bardzo dużo. Gdybym się krył w Facebooku za awatarem, bardzo szybko Zuckerberg wiedziałby, że pracuję w Agorze SA, jako dziennikarz gazety papierowej (portale nie mają kasy na delegacje), kochający gadżety Apple’a na tyle, by je sobie kupować miast używania służbowych Nokii i Pecetów. Po chwili to już się sprowadza do wyboru, ja albo Dariusz Ćwiklak.

  Oczywiście, nie chodzi mi o sugestię, że chcieliby tropić szczególnie mnie albo szczególnie Ćwiklaka. Chodzi po prostu o to, że samym aktem zalogowania się w serwisie społecznościowym już zdradzasz mu pewne informacje. Ludzie najczęściej robią to nieświadomie, zwłaszcza tacy z humanistycznym wykształceniem (no offence).

 29. Gammon No.82’s avatar

  wo :

  Ludzie najczęściej robią to nieświadomie, zwłaszcza tacy z humanistycznym wykształceniem (no offence).

  Inteligencja techniczna zazwyczaj głosuje na PiS i nie loguje się na serwisach społecznościowych.

 30. sheik.yerbouti’s avatar

  wo :

  Ludzie najczęściej robią to nieświadomie, zwłaszcza tacy z humanistycznym wykształceniem (no offence).

  Gammon No.82 :

  Inteligencja techniczna zazwyczaj głosuje na PiS i nie loguje się na serwisach społecznościowych.

  Ale weźcie, no.
  BTW ci z wykształceniem ścisłym zawsze już będą mi się kojarzyć z matmą w wykonaniu prof. Handke.

reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *